REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

O obojživelnících obecně

13. září 2011 v 10:24 | Katie |  Obojživelníci
PUTOVÁNÍ ZA LÁSKOU
Většina dospělých obojživelníků žije na zemi, ale každý rok se vrací do vody k rozmnožování. Rozmnožování je obvykle podněcováno konbinaci faktorů prostředí, teploty, děšťových srážek a délky dne. U obojživelníků s explozivnáím množením dochází k masovým migracím dopspělých jedinců k vodnímu zdroji, např. k rybníku, který je pravidelným líhništěm. Je prokázáno, že různé druhy se přesně orientují rok po roce a nálézají stejné líhniště pomocí čichu, schopnosti vnímání polohy slunce nebo na základě detekce jemných odchylek v magnetickém zemském poli.


EVOLUCE
První obojživelníci se objevili před 370 miliony let v období devonu jako vývojoví následovníci lalokoploutvých ryb. V průběhu kolonizace pevnin prvními obratlovci reprezentovali primitivní obojživelníci stadium mezi rybami, odkázanými výhradně na vodu, a plně pozemními plazy. Měli plíce a dýchali vzduch, ale sdíleli dosud některé typické znaky ryb, např. šupinatou kůži a ploutvovitý ocas.
Obojživelníci byli první živočichové, u nichž se vyvinuly znaky životně důležité pro život na souši. Nejdůležitější byl vývoj dvou párů kloubnatých končetin z ploutví jejich rybích předchůdců, proto mohli tito první čtyřnožci zvedat tělo nad zem a efektivněji se pohybovat z místa na místo. Byli to ovšem těžce stavění živočichové a jejich pohyby na zemi byly pomalé a nemotorné ve srovnání s hbitými pohyby v součastnosti žijících obojživelníků. Obojživelníci byli také první živočichové, u nichž se vyvinula oční víčka (umožňující udržovat vlhký povrch očí), dobrý čich a jazyk (účinně pomáhá při vlhčení potravy před spolknutím).
Přibližně před 280 miliony let se obojživelníci stali dominantními pozemními zvířaty. Během následujících 70 milionů let však byli postupně předstiženi pozemními plazy, u nichž se vyvinula schopnost klást vajíčka chráněná skořápkou na souši, a většina obojživelných druhů vymírala


text - kniha Zvíře / přepis - Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama