REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Pravá poušť

24. července 2011 v 19:24 | Anet |  Biomy
Další obrázky v galerii

Většina pravé pouště se na zeměkouli rozkládá ve dvou pásech, z nichž každý tvoří lem pásů tropických. Zóny vysokého atmosférického tlaku tam přetrvávají po měsíce a zabraňují tomu, aby vzdušné proudění nízkého tlaku přineslo déšť. Poušť se také vytvořila tam, kde větry přinášející deště se zastaví o hradbu hor a kde studené proudy poblíž mořského pobřeží ochlazují vzduch, který pak na pevninu přináší jen velmi málo vláhy.

V pravé poušti je množství dešťových srážek, tak nepatrné a nepředvídatelné, že tam může žít jen velmi málo rostlin. Například kaktusy a jiné sukulenty vytvářejí pod povrchem země rozsáhlé sítě kořenů, které odčerpávají vláhu z okolní půdy tak dokonale, že často jiné rostliny poblíž nich nemohou růst.
Toto aridní, velmi suché prostředí má na živočichy velmi zajímavé účinky. V půdě je velmi málo humusu, protože tam roste velmi málo rostlin, a tedy drasticky omezuje život bezobratlých. Většina malých živočichů, příkladně hnis, žije buď přímo na rostlinách, nebo v detritu bezprostředně pod nimi. Větší živočichové, jako plazi a hlodavci, si troufají vzdalovat se od těchto drobných útočišť zeleně, ale i oni musí pečlivě dbát, aby se vyhnuli nejhoršímu dennímu vedru.
Holá zem velmi rychle pohlcuje teplo, když slunce stoupá a opět ho rychle vyzařuje, když slunce poklesne. Suchý vzduch tyto účinky zesiluje a umožňuje drasticky vzestup denní teploty až přes 70 stupňů Celsia. Většina živočichů v pravé poušti se proto pohybuje až po setmění. Během dne je v ůkrytech a nechává po sobě málo známek výskytu vyjma cestiček či stezek.


Blatnice americká je jedna z pouštních žab, které tráví život většinou pod zemí.
Pouštní hadi, např. zmije rohatá, pronásledují svou kořist v jejích norách.
Moloch má kromě dobrého maskovacího zbarvení, na kterém často závisí život jiných pomalu se pohybujících obyvatel přízemního patra, ještě ochranné otrnění.
Šakal obecný může aktivně žít jen v noci, takže se vyhne největším vedrům, která jsou na poušti ve dne.
Přímorožec šavlorohý získává všechnu potřebnou vodu z potravy.
Stepokur překonává problém napájení mláďat tak, že vodu přenáší v prsním opeření.

PRAVÁ POUŠŤ se rozkládá ve středních zeměpisných šířkách na severní i jižní polokouli a deěťové srážky tam mohou poskytovat méně než 250 mm dešťové vody za rok.

text - kniha Zvíře / přepis - Anet
obrázky - www.google.cz, www.naturfoto.cz (mapa - SKN) / úprava obrázků - Anet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karin =) Karin =) | Web | 25. července 2011 v 14:59 | Reagovat

krásny a zaujímavy článok , aj blog :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama