REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Hory

22. července 2011 v 13:28 | Anet
Klimatické podmínky různých suchozemských biomů se odlišují v témž regionu často jen slabě. V horách však se stoupající výškou klesá průměrná teplota vzduchu asi o 1 °C každých 200 m, kyslíku je stále méňe a tlumení ultrafialového záření vzduchem slábne. Proto lze na horách rozlišit význačné zóny, jejichž rostlinná a živočišná společenstva se velmi liší od zón sousedních, horní i dolní. Na úpatí hor v nízké nadmořské výšce žije mnoho různých živočichů, ale jen nejotužilejší druhy setrvávají po celý rok v drsném prostředí nad hranicí stromů.


OCHRANA
Jedním z faktorů ohrožujících živočichy na horách je likvidace lesů, težba kamene a rud, stavba hydroelektráren a lyžařských středisek. Z dlouhodobého hlediska však globální oteplování znamená ještě větší ohrožení spočívající v přestavbě vegetačních zón. Některý horská zvířata to sice využívají ke svému prospěchu, ale pro jiné to znamená čelit stálemu zmenšování jejich životnímu prostředí.

Kamenolomy
V některých oblastech světa zničilo lámání kamene důležité přírodní lokality. Se zintenzivňováním výstavby silnic a různých stavebních projektů se zvyšuje poptávka po tomto materiálu.

text - kniha Zvíře / přepis - Anet

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama