REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Proč se náš pes drbe?

30. září 2010 v 21:46 | Verda |  Další zajímavosti
http://love-rabbit-world.blog.cz/
Vnější paraziti psů
Jsou nepříjemní z několika důvodů. Psa zneklidňují, odsávají krev, pobíhají v srsti, způsobují svědění, Je zde i nebezpečí nákazou tasemnice, která je pak přenositelná na psa. Klíšťata mohou psa nakazit viry a bakteriemi. Prakticky trvalou svědivost mají na svědomí zákožky (roztoči způsobující tzv. svrab, lidově zvaný prašivina).

Pravidelná kontrola je nezbytná, při případné nákaze je nutné odhmyzení jak zvířete, tak pelíšku. Koupíme přípravek specifický pro parazita, který naše zvíře trápí. Neopomínejte ani okolí, v němž pes tráví čas, jinak se parazitů nezbavíte. Vhodné je používat preventivní přípravky, aby k nákaze vůbec nedošlo. Účinnost musíte na svém zvířeti vypozorovat sami, bohužel je velmi individuální. A pamatujte, i když jste si jisti, že váš pes mít blechy nemůže, za sousedovic psa ručit nemůžete a víte, jak spolu rádi dovádí.

Přílišná péče o psa

Přirozeně, že zanedbaná péče o čistotu srsti psa bývá příčinou svědivosti. Ale následky péče přehnané jsou stejné. Přehnaně časté užívání koupelí s odmašťujícími prostředky, zejména určenými pro lidskou pokožku, naruší především ochrannou funkci kůže ve styku s okolním prostředím. Důsledkem je buď přímé podráždění pokožky nebo přinejmenším její přesušení nebo naopak vyprovokování nadměrné tvorby kožního mazu, oslabení její přirozené ochrany a vznik infikovaných zánětů. To vše může navodit svědivé pocity. Psí pokožce konečně nesvědčí ani příliš suché klima našich ústředně vytápěných bytů. Působí ztrátu přirozené vlhkosti pokožky rovněž s následnou svědivostí. Veterinární dermatologové na to mají docela jednoduchý recept - alespoň 1x za 10-14 dní takového psa prostě ponořit na chvíli do vody, aby se pokožka "nasákla". Jinou příčinou mírnější svědivosti může být i mimořádně prašné prostředí např. okolo rozestavěného domku se zvířenými dráždivými látkami (vápno, cement aj).

Psychogenní příčiny svědivosti známé jako "neurózy"

Mohou být i základní příčinou. Na počátku bývá obvykle citový stres zvířete např. z opuštěnosti a nudy, nedostatku pohybu nebo z významné změny v okolí. Pocity svědivosti se soustředí do jednoho místa - svědivého uzlu, které si pes neustále olizuje a vykusuje. Výsledkem jsou ložiska zbytnělé kůže s povrchovým mokváním až vředovatěním nejčastěji na končetinách. Je to poměrně známá potíž zejména u velkých plemen psů.

Alergie na určitou složku potravy

Vcelku novým problémem je přecitlivělost na některou složku průmyslově vyráběného krmiva. V zemích, kde je dlouhodoběji používáno, trpí alergií až 30% zvířat na některou potravinu, nejčastěji jde o bílkoviny z vajec, mléka, masa, nebo sóji, ale přecitlivělost se může vytvořit prakticky na jakoukoli složku. Zkušenost našich předků, že nejlepší je i pro zvířata všestranná pestrá strava a že "všeho moc škodí" zřejmě zůstane v platnosti.

Alergie nebo atopie

Alergie nebo atopie je výsledkem špatné funkce imunitního systému, jde o nepřiměřenou reakci (např. na rostlinu), jejímž výsledkem je dlouhodobé svědění. U atopie se stav během roku nemění, kdežto u alergie jde o určité problémové období. Počátek nastává na jaře, v létě dojde k vrcholu a podzim je časem ústupu. Boky, slabiny a podpaží jsou napadána nejvíce. Srst je drbáním vytrhána, kůže je pokryta zarudlými svědícími pupínky, z nichž rozškrábáním vyteče čirá tekutina. Problém je přenositelný na vnější zvukovody, může dojít k zánětu spojivek. U obou typů potíží se doporučuje návštěva veterináře, který podá léky a poradí další postup.

obrázek - www.hafici.cz / úprava obrázku - Verda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaká spolu-majitelka je podle tebe nejsimpatičtější ? :)

Kathy 16.7% (20)
Katie 18.3% (22)
Anet 16.7% (20)
Verda 17.5% (21)
všichníííííííí jsou bezva :D :D :D 30.8% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama