REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Červoři

18. září 2010 v 20:03 | Katie |  Obojživelníci
Tito beznozí, červům podobní živočichové bývají k vidění jen vzácně, protože žijí buď v podzemních norách, nebo ve vodě a vyskytují se jen ve vlhkých tropických oblastech. Samice některých druhů kladou vajíčka, u jiných samice zadržují vajíčka v těle, kde se živí sekrety vejcovodu, dokud se nevylíhnou mláďata, a teprve ta pak přivádějí na svět.


KMENChordata
TŘÍDAAmphibia
ŘÁDGymnophiona
ČELEDI5
DRUHYpřibližně 170

Červoři mají dlouhé, tenké, černé nebo hnědé až růžové tělo bez končetin, oči jsou zakrnělé. Mohou dosahovat délky až 1,5 metru. Při lovu potravy a hledání sexuálních partnerů spoléhají na svůj dobře vyvinutý čich. Někteří připomínají obří žížaly a ryjí chodby v kypré zemi nebo v bahně pomocí své zašpičatělé hlavy s tvrdou lebkou. Vodní červoři připomínají úhoře - mají ploutvovitý ocas, který jim umožňuje energicky plavat.

SMYSLOVÁ TYKADLA
Unikátním znakem červorů je malé tykadélko pod každým okem. Každé získává z okolí chemické informace, které zvíře využije k lokalizování kořisti. Červoři se živí hlavně žížalami, jichž se zmocňují pomocí ostrých, zahnutých zubů.

POHYB
Červor se pohybuje vlnivými pohyby těla do stran. Jakmile se setkají křivky těla s nějakým odporem daným nerovnostmi povrchu, posune se červor kupředu.


text - kniha Zvíře / přepis - Katie
obrázky - www.biolib.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama