REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Září 2010

Máte nějakou otázku ? rádi vám poradíme :)

30. září 2010 v 21:52 | Verda |  Novinky z redakce

Tak mě napadlo že tento článek se někomu může i dost hodit :)
Do komentářů pište různé otázky na spolu-majitelky
(můžete i na určitou majitelku),nebo otázka okolo blogu ale i
nápady co bysme tak měly přidávat :) Můžete se ptát i na
problémy s vašima mazlíkama,přece jen každá z nás má nějaké
zkušenosti na určitá zvířata :)Klidně máte i možnost napsat
vaše stížnosti (slušně!!!) na tento blog nebo naopak
pochvalu... :) Odpovídat budeme jak bude čas přece je furt zde
nejsme a každá máme vlastní blog :)


|nepište sem reklamy ty tu nemají co dělat|


Proč se náš pes drbe?

30. září 2010 v 21:46 | Verda |  Další zajímavosti
http://love-rabbit-world.blog.cz/
Vnější paraziti psů
Jsou nepříjemní z několika důvodů. Psa zneklidňují, odsávají krev, pobíhají v srsti, způsobují svědění, Je zde i nebezpečí nákazou tasemnice, která je pak přenositelná na psa. Klíšťata mohou psa nakazit viry a bakteriemi. Prakticky trvalou svědivost mají na svědomí zákožky (roztoči způsobující tzv. svrab, lidově zvaný prašivina).

LÉPE JE VŠEM NEMOCEM PŘEDCHÁZET

30. září 2010 v 21:37 | Verda |  Savci
http://svet--kolem--nas.blog.cz
Aby nám osmáci dělali radost do pozdního věku a netrpěli nemocemi, je bezpodmínečně nutné řídit se některými základními pravidly. Velkou pozornost musíme věnovat správné výživě - velmi často se u majitelů osmáků setkáváme se zcela špatným složením potravy, kterou svým zvířatům předkládají.

Pipa americká (2)

28. září 2010 v 10:19 | Katie |  Obojživelníci
http://svet--kolem--nas.blog.cz
Tato neobvyklá žába má zploštělé tělo a placatou hlavu. Je skvěle přizpůsobena životu ve vodě, z které téměř nikdy nevychází. Má silné zadní nohy přizpůsobené k plavání s velkými plovacími blánami mezi prsty, na bocích smyslové orgány k vnímání pohybů ve vodě (boční smyslový pás mají ryby) a vyboulené oči, jimiž vidí nad vodou. Vyskytuje se v bažinatých oblastech, v bahnitých vodách. Je všežravec, potravu si hledá dlouhými, citlivými tykadly, nemá jazyk. Způsob rozmnožování pipy americké je velmi zajímavý. Stejně jako u většiny žab obejme sameček samičku zezadu, ale poté se začnou kutálet. Přitom samice vypouští vajíčka a samec je oplodňuje. Vajíčka se sbírají na hřbetě samičky, kde se vtisknou do kožních prohlubní. Tam je samice nosí během celého vývoje larvy. Na konci se z nich nevylíhnou pulci, ale malé žáby.
VÝSKYT: sever Jižní Ameriky


Agapornis Růžohrdlý - Odchov

26. září 2010 v 11:20 | Kathy
Na odchov tento druh není příliš náročný, a proto je vhodný i pro začínajícího chovatele. Je možné je odchovávat po samostatných párech, ale i v hejnech. Pokud však máme ve voliéře hejno agapornisů, muže nastat problém. Často hrozí růžné šarvátky či souboje. Proto je nutné poskytnout takovému hejnu dostatek prostoru a také se doporučuje zavěsit do klece více hnízdních budek než je v ní chovných párů. V přírodě hnízdí v různých škvírách útesů či lidských stavení. Často si také mohou převzít díru po ještěrkách. Pokud agapornisům růžohrdlým zavěsíte budku, je také důležité jim opatřit dostatek vrbových větviček, palmových listů (pozn.: což by u nás v ČR byl asi problém) nebo jiného hnízdního materiálu, ze kterého si postaví malé hnízdo uvnitř budky. Samičky nosí materiál na stavbu hnízda na svých zádech mezi křídli. Do hnízda poté snesou 4-5 vajíček na kterých sedí přibližně 23 dní. Mláďata opouští hnízdo asi ve 30-38 dnech po vylíhnutí a ještě asi deset dní jsou stále závislí na rodičích. Po osamostatnění mláďata odstavte do vlastní klece.

Agapornis Růžohrdlý - Krmivo

26. září 2010 v 11:20 | Kathy
Jejich jídelníček tvoří především různé druhy semen, ale v zajetí je vhodné doplnit stravu také o ovoce či zeleninu. Přednost dávají především kukuřici a prosu. Do vody jim můžeme přidávat různé vitamíny. Pro zajištění vápníku, můžeme do klece zavěsit sépiovou kost. Denně tento malý ptáček spořádá asi 45-60g krmiva.

Agapornis Růžohrdlý - Výskyt

26. září 2010 v 11:19 | Kathy
Ve volné přírodě žijí v oblasti jihozápadní Afriky v Nambii a jihozápadní Angole. Obývají suché oblasti s keři nebo stromy na pokraji lesů, obvykle v blízkosti vodních ploch. Zdržuje se v menších, příležitostně ve větších hejnech. Tento druh agapornise byl objeven v roce 1817.

Agapornis Růžohrdlý - Popis

26. září 2010 v 11:18 | Kathy
Je známo něco málo přes tucet mutací agapornisů růžohrdlých. U některých převažuje žlutá barva, jako například u lutino nebo skořicové mutace. Strakaté mutace začínají výrazným kontrastem mezi žlutou a zelenou. Dále existují také modré či olivové mutace. Křížením těchto mutací lze dosáhnout dalších barevných kombinací.

Agapornis Růžohrdlý - Chov

26. září 2010 v 11:17 | Kathy
Tito agapornisové jsou velmi společenskými ptáky a mají rádi společnost. Z volné přírody jsou zvyklí žít ve společnosti ostatních ptáků, a proto jsou i v zajetí často chováni ve více kusech. Pokud chováte agapornise růžohrdlého v kleci samostatně, je nutné mu věnovat opravdu dostatečné množství pozornosti. Nejlépe je chovat tento druh minimálně po párech. Jako ostatní agapornisové je i agapornis růžohrdlý velmi aktivní. Rád šplhá a létá. Pokud jej chceme chovat v malé klícce, musíme mu dopřát dostatek proletu po místnosti. Také je důležité zajistit pro něj různé hračky.

Agapornis Růžohrdlý - Obecně

26. září 2010 v 11:16 | Kathy
Agapornis růžohrdlý je jedním ze tří nejoblíbenějších druhů agapornisů. Do této skupiny patří ještě agapornis škraboškový a agapornis fišeri. Pokud si pořídíte ručně dokrmeného agapornise růžohrdlého, získáte v něm neuvěřitelně oddaného kamaráda. Je to nehravější, inteligentní a zábavný malý ptáček. Hodí se i pro začínající chovatele. Je totiž, jako některé další druhy agapornisů, poměrně odolný, nenáročný na chov a cenově dosti dostupnýAgapornis Hnědohlavý - Výskyt

26. září 2010 v 11:08 | Kathy
Zambie a malé oblasti ve střední a jižní Africe (již jen asi 6000 km2)


Anglické pojmenování "lovebird" má původ ve zvyku agapornisů vzájemně se k sobě tulit a pročechrávat si peří.

Agapornis Hnědohlavý - Popis

26. září 2010 v 11:07 | Kathy
Agapornis hnědohlavý má hnědočernou hlavu a krátký, masivní a výrazně zahnutý červený zobák, který je ideálním nástrojem pro louskání a drcení malých semen. Křídla silná a krátká, zaoblená umožňující rychlý přímý let. Peří na těle bývá nejčastěji zelené s občasným nádechem do žluta, jsou však i modré formy. Nohy má silné a slouží k hřadování a podávání jídla do zobáku.
Svá mláďata krmí natrávenou potravou z volete. Agapornisové jsou monogamní ptáci a žijí v trvalém svazku po celý život.


Agapornis šedý - Photos

26. září 2010 v 10:50 | Kathy

Agapornis šedohlavý - Krmivo

26. září 2010 v 10:45 | Kathy
Ptáci z odchytu jsou velice konzervativní a většinou je zázrak, když se kromě směsi zrnin naučí přijímat alespoň zelené, jablko, máčené zrniny či vaječnou míchanici. V našem chovu se jejich krmná dávka skládá z několika základních komponentů, ke kterým dostávají zelené krmení, jablka, namočené a naklíčené zrniny stejných druhů jako v jejich směsi, v sezóně lata trav. Samozřejmostí je grit z mořských lastur, čerstvá voda a kvalitní okus - z listnatých i jehličnatých dřevin. Ještě než rozvedeme základní komodity krmné dávky, jedno malé upozornění: tento druh agapornisů je velice choulostivý na kvalitu a druhy krmení, většinou stačí málo a my si můžeme u veterináře při pitvě prohlédnout jejich zničená játra! Je to statisticky jedna z nejčastějších příčin úhynu šedohlavých agapornisů v lidské péči.
Základem krmení je směs kvalitních zrnin. My používáme směs pro drobné astrildovité značky Deli Nature, do které občas přidáváme směs divokých semen stejné značky. Klasické směsi pro malé papoušky nejsou pro tento druh vhodné, podobně jako pro agapornise oranžovohlavé - Agapornis pullaria.A už vůbec nepodávejte slunečnici a další olejniny! Další složkou jsou kvalitní granule značky Harrisons bird foods - SUPER FINE. Granule mají odlišné složení pro klidové a hnízdní období a ptáci až na odchytové výjimky je neuvěřitelně rádi konzumují. Jako doplněk k těmto granulím používáme ovocné granule Nutribird UNI komplet. Posledním komponentem naší základní krmné dávky jsou vaječná míchanice značky All pet SAN MIX smíchaná s hmyzí směsí PRIMA softbill, která obsahuje i celé sušené larvy hmyzu. Uvedenou směs mají k dispozici po celý rok, i když v mimohnízdním období nepravidelně.
Agapornis šedohlavý je opravdu perlou madagaskarské přírody. Myslíme si, že je to jeden z druhů, kterému mnoho dlužíme, kolik can zaplatilo životem naše neznalosti jejich životních potřeb, to už nikdo nikdy nespočítá. To, že se nám podaří vybudovat v chovatelských zařízeních silné kmeny těchto papoušků, bude jen drobná úplata krásnému pokladu tajuplného ostrova.

Agapornis šedohlavý - Hnízdní budky a materiál

26. září 2010 v 10:45 | Kathy
Cany patří k těm několika málo druhům papoušků, kteří si aktivně nosí do dutiny stavební materiál, který používají na výstelku hnízdní kotlinky. Nosí ho převážně samičky, které si jeho kousky zastrkávají do peří kostřece. I z tohoto důvodu jsou kousky vždy ve tvaru jakési  nudličky. Nedá se říci, že by kvůli zmíněnému tvaru preferovali nějaký druh listí či travin, opracovat prakticky cokoliv do uvedené podoby dokáží naprosto skvěle, například mají  ve velké oblibě papír používaný na dno klecí. V této souvislosti bychom rádi upozornili, aby chovatelé důkladně kontrolovali předkládaný sortiment přírodního materiálu - pozor na jedovaté druhy naše i exotické. V každém případě je předložení výběru stavebního materiálu podmínkou pro zahnízdění, alespoň v našem chovu tomu tak je.Co se týče velikosti a typu hnízdní dutiny, tak nelze konstatovat nějaký univerzální návod. V našem chovu cany preferují dřevěné budky rozdělené na dvě komory - jedná se o ležaté budky velikosti pro andulky, které mají uvnitř ještě přepážku s druhým vletovým otvorem. Ptáci těmto budkám jednoznačně dávají přednost, pravděpodobně se zde cítí bezpečněji. Rozhodně odmítají kmenové dutiny, jeden pár nám zahnízdil i ve velké budce pro amazoňany, která zůstala v jejich voliéře po předcházejících obyvatelích.

Agapornis šedohlavý - Chovné zařízení

26. září 2010 v 10:44 | Kathy
Již v předchozím odstavci jsme naznačili ideální zařízení pro chov tohoto druhu papouška - rozlehlé a zarostlé zahradní voliéry s vytápěnou ubikací pro přezimování. Agapornisové sice zeleň ničí, ale pokud je vegetace dostatek, stačí rostliny regenerovat. Navíc se cany o vegetaci zajímají hlavně v době hnízdění, což ještě rozvedeme v dalším odstavci. Jsou to velice plaší a nervózní ptáci, kterým trvá dlouhou dobu, než si zvyknou na zařízení a chovatele, často zůstanou ostražití nastálo. Pokud nemáte možnost vybudovat takové zařízení a přesto se chcete pokusit o chov těchto papoušíků, většinou jsou Vám doporučovány bednové klece. Sice jsme takto vedené a úspěšné chovy viděli, ale v našem chovu je nepoužíváme, protože se nám u tohoto druhu vůbec neosvědčily. Zjistili jsme, že ptákům více vyhovují drátěné klece s krytým rohem a zakomponované do pokojové zeleně nebo alespoň nějaké rostlinné stafáže a navrch k tomu umístěné co nejvýše v místnosti. V takovýchto klecích se cany cítí nejen bezpečně, ale zároveň mají rozhled do okolí. Jeden náš chovný pár má z takovéto klece umožněn volný prolet po místnosti a pravidelně hnízdí v budce volně položené na stropě klece. Délka klece pro chov jednoho páru agapornisů šedohlavých by měla být alespoň okolo  1 m.