REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Vše o tučňácích - info

5. ledna 2010 v 21:14 | Kiki → a spool ← |  Obecně o nich

Tito význační mořští nelétaví ptáci, jsou přizpůsobeni k plavání a k životu v extrémně chladném podnebí. Většinu života tráví ve vodě, kterou se prohánějí pomocí ploutvovitých křídel a loví ryby, olihně, sépie a kril. Jejich tělo je porostlé krátkými, překrývajícími se pery. Opeření ještě zdokonaluje proudnicový tvar těla, je nesmáčivé a dokonale zadržuje tělesné teplo. Mnohé druhy vycházení na břeh hnízdit a tvoří tam velké kolonie. Na pevnině se tučňácí pohybují kolébavou chůzí a nesedají si běžným ptačím způsobem se skloněným tělem, nýbrž stojí vzpřímeně.

Výskytem jsou omezeni na moře jížní polokoule. Nejběžnější jsou v oblastech chladného klimatu, ale vyskytují se též v místech tropického pásma, kam pronikají z jihu chladné mořské proudy. V antarktidě tráví zimu jen dva druhy tučňák císařský a kroužkový.

PLAVÁNÍ :
Tučňáci používají při plavání různé techniky. Při odpočinku plavou pomalu na hladině se vztyčenou hlavou a ocasem a veslují křídly. Během lovu pod hladinou se pohybují prudkými údery křídel; většinou jsou asi pod hladinou minutu, ale byly zaregistrovány i dvacetiminutové ponory. Třetí styl napodobuje delfíny, ptáci plavou těsně pod hladinou a periodicky vyskakují nad vodu.

KOLONIE :
Většina tučňáků se rozmnožuje v koloniích, které se skládají ze stovek až tisíců ptáků. Hnízda jsou vybudována z trávy, per nebo oblázků; samice klade 1 - 2 vejce. Samice některých druhů ihned po nakladení vajec opouští hnízdo a odchází do moře lovit potravu, kdežto samec vejce udržuje v teple, drží je na horní ploše nohou a pod kožními záhyby na břiše. Může se vejcem i dokonale chodit, a přitom je u sebe udrží v náležité pozici. Tato první část inkubační doby může trvat týdny nebo dokonce měsíce a samec v této době nepřijímá potravu a žije z tukových zásob svého těla. Po návratu samice si partneři vymění úlohy a partner zbavený povinnosti starat se o vejce se jde krmit do moře.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama