REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Systém → obojživelníci

1. ledna 2010 v 18:09 | Katie |  Obojživelníci
http://svet--kolem--nas.blog.cz
SYSTÉM OBOJŽIVELNÍKŮ zahrnuje tři řády : červoři, ocasatí a žáby. Největší řád obojživelníků jsou žáby, které se také nejrůzněji adaptovaly k životu na souši. Původním primitivním obojživelníkům se nejvíce podobají čolci a mloci. Červoři jsou aberantní a poměrně málo známá skupina.


ŽÁBYOCASATÍČERVOŘI
Řád AnuraCaudataGymnophiona
Čeledi 29105
Druhy asi 4 380asi 470
asi 170

Řád Červoři
Vyskytují se v tropech celého světa. Žijí zahrabáni v půdě nebo žijí ve vodě. Mají červovité beznohé tělo dlouhé až 1 metr, na povrchu těla jsou příčné kruhovité zářezy.

Řád Ocasatí
Ocasatí obojživelníci mají válcovité tělo s dlouhým ocasem a se 2 páry přibližně stejných končetin. Chybí jim střední ucho a bubínek. Mnozí žijí po celý život ve vodě. Největší ocasatý obojživelník je velemlok obrovský, který je dlouhý až 1,5 metrů a žije v horských tocích Japonska. U nás žije chráněný mlok skvrnitý, který je známý svým výstražným zbavením - má žluté nebo oranžové skvrny na černém podkladu. Jeho kožní žlázy v ohrožení produkují jedovaté výměšky. Žije v listnatých a smíšených lesích na vlhčích místech, je aktivní hlavně v noci, jeho páření probíhá na souši. Je pro něj typická velká schopnost regenerace - např. u něj dojde k obnově ztracené končetiny. Vyskytuje se např. v NP Podyjí. Čolci se rozmnožují ve vodě, samci bývají v době rozmnožování na jaře barevnější, mají nápadné kožní hřebeny na hřbetě a na ocasu. Samičky kladou vajíčka jednotlivě na vodní rostliny. V létě žijí čolci skrytě na souši; přezimují často hromadně na souši. U nás žijí např. : čolek obecný, velký, karpatský a horský. Všichni jsou chráněni zákonem. Axolotl mexický se užívá často v laboratoři jako pokusné zvíře. U larev axolotla se vyskytuje neotenie, jsou tedy schopné rozmnožovat se v larválním stádiu.

Řád Žáby
U nás žije 5 čeledí žab: kuňkovití, blatnicovití, ropuchovití, rosničkovití a skokanovití. Kuňky nemají vymrštitelný jazyk, potravu chytají ústy. Kuňka obecná má výstražné kontrastní oranžovo - černé zbarvení břicha, které vynikne, když je kuňka v ohrožení a otočí se na záda. Podobně kuňka žlutobřichá. Blatnice skvrnitá má svislé zornice a vychlípitelný jazyk. Hrboly na zadních chodidlech slouží pro zahrabávání do půdy; ve vodě se vyskytuje jen při rozmnožování; aktivní je v noci. Ropuchy mají bezzubé čelisti, vyskytují se téměř na celém světě. Mimo rozmnožování se často zdržují i daleko od vody, aktivní jsou v noci. Mají jedové kožní žlázy. U náš žije ropucha obecná s jednolitějším zbarvením a v teplejší oblastech ropucha zelená s "maskáčovitým zbarvením". Obě jsou chráněné. Rosnička zelená má rozšířené konce prstů s přísavkami, páření probíhá ve vodě, ovšem jinak jejím stanovištěm jsou především stromy a keře. Je chráněná. Skokani mají štíhlé tělo a dlouhé zadní končetiny s plovací blánou. U nás se vyskytují dvě ekologické skupiny skokanů - "hnědí skokani" - jsou vázáni na vodu jen při rozmnožování, jinak žijí na souši (patří sem skokan hnědý) a "zelení skokani" - jsou ve vodě celoročně včetně období rozmnožování (patří sem skokan skřehotavý, skokan krátkonohý a jejich kříženec - skokan zelený, tzv. klepton). Jsou chránění. Drápatka vodní je africká žába, která žije celý život ve vodě. Je velmi citlivá na hormony, a proto se často používá při laboratorních výzkumech. Hvízdalky jsou jihoamerické žáby, které žijí zahrabány v písku s vyčnívající hlavou a číhají na kořist; dokáží se enormě nafouknout do šířky. Dendrobates je drobná pestře zbarvená žabka, která žije v pralesích Jižní Ameriky. Z výměšků jejich kožních žláz připravují Indiáni tzv. šípové jedy (kurare), které způsobují u kořisti smrt udušením.

text - kniha Zvíře / přepis - Katie
nápis - www.dafont.com / úprava nápisu - Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama