REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Rozmnožování → žáby

1. ledna 2010 v 17:01 | Katie |  Obojživelníci
www.svet--kolem--nas.blog.cz
Jakmile se samec a samice navzájem našli, mohou se začít pářit. Samec uchopí a drží samici shora předníma nohama - tomuto úchopu se odborně říká amplexus. Amplexus může trvat několik minut až několik dní, podle druhu žáby, a během něj dochází k oplozování. U všech žab s vyjímkou malého počtu druhů je oplození vnější a samec sperma uvolňuje na vajíčka, právě když je samice vypouští z kloaky. Samičky kladou vajíčka druhově charakteristickým způsobem (jednotlivě, v chomáčích nebo šňůrách) a na určitá místa, obvykle do vody, protože k jejich vývoji probíhá pouze ve vlhkých podmínkách. Vajíčka se mohou ve vodě rozptýlit a vznášet se nebo klesnout ke dnu, mohou být obtočena po vegetaci nebo nalepena na vodní rostliny a na ponořené klády nebo balvany.


HLEDÁNÍ PARTNERKY
Samci mnohých druhů žab vábí samice svými hlasy k místu páření. Volání samců umožňuje samicím najít partnera. A je ještě důležitější, že každý druh vydává vlastní charakteristický hlas, což pomáhá samici nalézt samce téhož druhu ve vodních nádržích používaných více druhy žab současně. U mnohých druhů (například u skokanů) je účinnost hlasu zvyšována jedním nebo více rezonančními měchýřky. Samec plní dýchací ústrojí vzduchem a opakovaně jej žene mezi plícemi a rezonančními měchýřky. Zvuk se tvoří, když zvuk přechází v hrtanu přes hlasivky.

MÍSTA K ROZMNOŽOVÁNÍ
Vodní lokality vhodné pro rozmnožování bývají řídké a tak mnohé druhy žab, například skokani hnědí, se tam soustřeďují často ze široké oblasti a shlukují se tam do velkých skupin. Velké množství vajíček může též udržovat více tepla, a to umožňuje rychlejší vývin pulců. K rozmnožování si žáby často zvolí rybníky a potoky, které na část roku vysychají, a tudíž v nich nežijí jiní živočichové, kteří by se živili jejich vajíčky a pulci.

AMPLEXUS
K objetí čili amplexu dochází u žab na souši nebo ve vodě. Samec pevně drží samici v typické pozici, známé jako amplexus. Objetí páru trvá několik dní až do okamžiku, kdy je samice schopna naklást vejce. Vajíčka mají většinou rosolovitý obal.

VAJÍČKA
Množství vajíček produkovaných samicí se silně liší podle druhu a kolísá od méně jak dvaceti po mnoho tisíc. Vajíčka ropuchy obecné jsou rozptýlena v dlouhých provazcích rosolu, ovinutých kolem stonků rostlin pod vodou.

text - kniha Zvíře / přepis - Katie
nápis - www.dafont.cz / úprava nápisu - Katie
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LMFAO LMFAO | 14. prosince 2012 v 11:28 | Reagovat

Im sexy and Im know It ;-)

2 *kik* *kik* | 8. ledna 2013 v 19:07 | Reagovat

Díky, moc mi to pomohlo :)

3 kisicz kisicz | 7. dubna 2015 v 12:06 | Reagovat

mam doma žábu ve sklenici :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  [:tired:]  O_O  :-x  :-P  :-?  8-)  8-O

4 operator530 operator530 | 2. května 2017 v 22:03 | Reagovat

a ja mam nejspis nekolik zab na dvore pod plachtou bazenu. Jiz jsem jich par vynasel na lopate pryc, nechci mit plny bazen pulcu. Prectenim clanku vim, ze trilkovaci zvuky vydava samec. Po nocich vyzpevuje a svolava zaby z okoli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama