REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Leden 2010

Rejsec Vodní → INFO ←

30. ledna 2010 v 23:09 | Verda → a spool ← |  Savci
Rejsec vodní ( latinsky: Neomys fodiens) je největší zástupce rodu rejsků (Neomys)

Galerie → Kočkodan Husarský ( 0.1 )

30. ledna 2010 v 16:20 | Verda → a spool ← |  Savci
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x free image host

( naturfoto.cz
upravení v photofiltru - Verda
nahrání na imagebam - Verda
Copy with Icons! )

Galerie → Komba Velká ( 0.1 )

30. ledna 2010 v 15:49 | Verda → a spool ← |  Savci
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com

( naturfoto.cz
upravení v photofiltru - Verda
nahrání na imagebam - Verda
Copy with Icons! )

Chovná Zařizení → Akvária

29. ledna 2010 v 10:09 | Verda → a spool ← |  Savci
Poměrně často se u chovatelů osmáků degu setkáváme s využitím vyřazených akvárií. Proti použití akvárií nelze nic namítat, při dodržování některých pravidel jsou poměrně vhodnou alternativou. Především musí být skleněná nádrž prostorná, aby umožňovala zvířatům dostatek pohybu. Její výška v tomto případě nemá být přílišná, protože vysoké akvárium špatně větrá a mikroklima uvnitř nádrže se rychle zhoršuje. Ale i při použití nižších akvárií je třeba čistit ubikaci častěji než při použití např. klece. Nádrž je nutné shora dobře krýt prodyšným materiálem - můžeme použít perforovaný plech, pletivo apod. Vnitřek akvária vystýláme opět nejlépe hoblinami nebo slámou, důležité je umístění dostatečného množství větví a úkrytů, aby se zvířata nenudila. V případě použití akvária vzniká problém s napáječkou - miska na vodu není vhodná, dochází ke znečišťování vody, navíc odpařováním se příliš zvyšuje vlhkost. Napáječky, které se přichycují na sklo přísavkou, nejsou dostatečně odolné proti zubům -jejich gumové části brzy osmáci zlikvidují. Jsou v zásadě možná dvě řešení. Buď si necháme ve sklenářství provrtat do akvária malý otvor po straně, kterým pak do nádrže prostrčíme pouze odolný kovový či skleněný ventilek napáječky a zbytek necháme vně, nebo napáječku nějakým způsobem uchytíme k plechovému víku akvária, samozřejmě tak, aby byla pro zvířata dostupná. Obě možnosti jsou přeci jen trochu technicky náročnější. Výhodou je, že akvárium znemožní vypadávání podestýlky a zbytků potravy, částečně také sníží hluk, který zvířata dělají. Pevné stěny akvária také chrání osmáky před průvanem, který může způsobit nachlazení a další zdravotní komplikace. Akvárium nám navíc dovoluje zvířata dobře pozorovat z více úhlů.

( zdroj : osmakdegu.wz.cz )

Křeček → Ochočení a pohyb

24. ledna 2010 v 19:59 | Verda → a spool ← |  Savci
Jak si získat křečkovu důvěru?
Ochočení křečka je velmi důležité. Abyste si s ním mohli hrát a brát ho do ruky musíte si získat jeho důvěru. Chce to čas a trpělivost, důvěra křečka se získává postupně. Není dobré to odkládat, nejlépe se křeček ochočí, dokud je ještě mladý.
Když se mu budete věnovat často a budete na něj mluvit, naučí se znát váš hlas. Když dáváte ruku do klece dávejte pozor, abyste nedělali prudké pohyby, tak malého tvorečka jako je křeček může vaše ruka snadno vyděsit.
Takové ochočení křečka může trvat tak tři týdny, ovšem je to individuální, nemyslete si, že křečci jsou všichni stejní. Někdo vám může začít důvěřovat po týdnu a jiný za měsíc.
Ochočování neuspěchejte a postupujte podle níže uvedených bodů. Pokud to uspěcháte, křeček pak nemusí být ochočený a musíte začít znova.
Proč křečci koušou?
Vždycky myslete na to, že křečci koušou jen když jsou vyděšení, je to v podstatě jejich obrana. Proto je neděste a zacházejte s nimi hezky, aby neměli důvod vás kousnout. Kdyby se tak přeci jen stalo, kousnutí mladého křečka nijak zvlášť nebolí a ani neublíží. Občas se může stát, že vás křeček jakoby ochutnává, nelekejte se, nebo křečka vyděsíte a může vás pak doopravdy kousnout.

Osmák a mláďata → Chceme odchovávat mláďata?

24. ledna 2010 v 19:49 | Verda → a spool ← |  Savci
Rozhodneme-li se pro chov osmáků degu, je třeba počítat s některými charakteristickými znaky, kterými se osmáci odlišují od většiny běžně chovaných hlodavců. Osmáci žijí v poměrně početných koloniích, které mají ustálenou sociální strukturu. Noví jedinci obvykle nebývají přijati. Proto je i v zajetí vhodnější po sestavení skupiny do její hierarchie zbytečně nezasahovat. Musíme se rozhodnout poměrně brzy, budeme-li chtít vlastní odchovy mláďat, nebo ne. Podle toho si pořídíme buď jednotlivé zvíře, nebo dvě samičky, nebo pár či chovnou skupinu zvířat. Budoucí chovné jedince umístíme do vitríny a je vhodné do jejich skupiny dál nezasahovat. To především znamená, že raději nebudeme ke zvířatům přidávat zádně další jedince - mohlo by to skončit jejich smrtí.


( zdroj : osmakdegu.wz.cz )

Chovná Zařizení → Vitríny

24. ledna 2010 v 19:39 | Verda → a spool ← |  Savci
Velice praktickým zařízením pro chov osmáků jsou vitríny. Jsou-li profesionálně zhotovené, jsou navíc velice efektním bytovým doplňkem, který si v ničem nezadá například s akváriem. Další jejich nespornou výhodou je i to, že je můžeme v bytě umístit na konkrétní místo a rozměry i tvar přizpůsobit. Jejich plus je i v tom, že méně narušují běh domácnosti znečišťováním okolí podestýlkou i zbytky potravy, minimalizují pach zvířat a částečně i snižují hlučnost osmáků.

For you#Bublina2

24. ledna 2010 v 14:19 | Verda → a spool ← |  Soutěže

Chovná Zařizení → Klece

24. ledna 2010 v 13:49 | Verda → a spool ← |  Savci
Výběr klecí na našem trhu je dostačující, není problém koupit klec i větší velikosti. Je však nutné říci, jedinou výhodou, které klece mají, je dobrá uchycení větví ke šplhání a napáječky. Vyráběné klece jsou totiž opatřeny částí z plastu, který osmáci snadno záhy prokoušou. Mimo to je plastové i dost nízké a osmáci hobliny (které podestýláme) svým pobíháním a hrabáním vyhážou do okruhu téměř jednoho metru od klece. U větších klecí je navíc vzdálenost drátů tak velká, že jimi mohou volně procházet mláďata. Menší klece jsou sice v tomto směru v pořádku, ale prostor pro zvířata je v nich naprosto nedostačující.Pořídíme-li přesto snadno dostupnou klec, musíme počítat s některými nutnými úpravami. Pokud neplánujeme odchov mláďat, bude stačit, vyměníme-li plastové dno za skleněnou nádržku dostatečné výšky. Jistě nám ji na zakázku specializovaní sklenáři vyrobí. Na tu pak nasadíme drátěný zbytek klece a máme jistotu, že nám zvířata neutečou prokousaným otvorem v plastovém dně a i okolí klece bude čistší. Zároveň nám zůstává výhoda dobrého uchycení větví i prkének k odpočinku. Počítáme-li však s odchovem mláďat, je vhodné zvolit jiný druh ubikace. V opačném případě se vystavujeme riziku neustálého hledání a odchytávání osmáčích miminek po bytě.

( zdroj : osmakdegu.wz.cz )

Jak osmáky ubytovat?

24. ledna 2010 v 13:39 | Verda → a spool ← |  Savci
Chovné zařízení je prvním problémem, který je třeba řešit při koupi osmáků degu. Není možné zvířata nechat volně pobíhat po místnosti.
 • Vystavujeme je tím velkému riziku úrazu (nechtěné přišlápnutí apod.), ale i nachlazení.
 • Ve spodní části místnosti bývá obvykle trochu průvan.
Navíc hrozí nebezpečí také všem pokojovým květinám a rozbitným předmětům. Osmáci jsou vášnivými hlodavci a co jen trochu jde, okamžitě likvidují. Samozřejmě zvířata můžeme volně pouštět a je to velmi vhodné pro jejich spokojenost, ale pouze pod dohledem. V tomto případě je lepší vybrat k probíhačkám místnost, v níž nejsou květiny, případné úkryty za skříní apod. Osmáci degu patří ke zvířatům, která nejen dobře šplhají ale i skáčou, je nutné s tím při výběru vhodné ubikace počítat. Jejich prostorové nároky jsou poměrné značné, vždy je lepší prostoru více než méně. Obecné lze říci, že postačující je ubikace o velikosti 100 x 60 x 60 cm. Vzhledem k tomu, že osmáci patří ke šplhajícím druhům, nemusí být nutně největším rozměrem délka, ale klidně i šířka ubikace.

( zdroj : osmakdegu.wz.cz )

Jak osmáci vypadají?

24. ledna 2010 v 13:29 | Verda → a spool ← |  Savci
Osmáci mají krátké, zavalité tělo, silný krátký krk a vzhledem ke svému tělu poměrně velkou, robustně vyhlížející hlavu. Dospělá zvířata dosahují váhy mezi 200-300 gramy, délka těla je okolo 13 až 18 centimetrů. Ocas je dlouhý, dosahuje asi 1/3 délky těla. Ocas je porostlý řídkými krátkými chlupy, pouze na jeho konci je štětička delších černých chlupů. Ocas slouží osmákům jako částečný ochranný prvek, jeho kůže totiž snadno praská a stahuje se (podobně jako u myšic a plchů).
Přední i zadní nohy měly původně pět prstů, první prst ("palec") je redukovaný. U předních končetin zcela, na zadní najdeme jeho krátký zbytek. Prsty jsou opatřeny drápy. Ty jsou dosti dlouhé a ostré a napomáhají osmákům ve šplhu. Zadní nohy jsou delší než přední (přední končetiny mají pouze 1/3 váhy končetiny zadní) - to svědčí o schopnosti silného odrazu osmáků. Všechny končetiny jsou velmi pohyblivé, umožňují zvířatům šplhat, skákat i rychle běhat. Přední nohy osmáci používají k podávání a přidržování potravy, mohou přitom používat obě nebo pouze jednu končetinu. Pohyblivost ramenního kloubu je vícesměrná. To je dáno tím, že osmáci mají vyvinutou klíční kost. Ušní boltce jsou dosti velké (2-2,5 cm), široké, při špičce okrouhlé, pouze řídce porostlé srstí. Pohyblivost ušije poměrně velká. Velikost a pohyblivost boltce ukazuje na to, že sluch patří k nejdůležitějším smyslům osmáků degu.

Množiť králíky? Proč ne! ALE...

24. ledna 2010 v 11:59 | Verda → a spool ← |  Savci
Tento článek jsem našla pouze v slovenském jazyce.

 1. Poznáte svojho králika?

  Vek, zdravotný stav, neprítomnosť genetických porúch
  Ak sa rozhodnete genetickú informáciu svojho králička poslať ďalej, je vecou vašej zodpovednosti, aby ste vedeli, čo to vlastne ďalej posielate. Ak máte králička bez PP, čiže neviete presne, akých mal králik rodičov, rozmnožovať by ste nemali. Králiky najmä z
  dôvodu nepremysleného množenia často trpia rôznymi geneticky podmienenými chorobami a poruchami, ako aj náchylnosťou na niektoré ochorenia. Častým príkladom sú problémy s nekorektným a prerastajúcim chrupom (ktoré sa prejavia obvykle až u zvierat dospelých), problémy tráviacej sústavy, problémy imunitného systému a tým náchylnosť na mnoho ďalších ochorení a pod. Nestačí, ak sa vám vás ročný králik zdá zdravý, niektoré vady sa môžu prejaviť až po dlhšom čase.
  Budúcim majiteľom v prípade množenia králikov, o ktorých s istotou neviete, že sú naprosto zdraví, spôsobíte veľké problémy týkajúce sa starostlivosti o chorľavé zviera, nemalé finančné výdavky s tým spojené a hlavne mnoho nepríjemných zážitkov spojených so strachom o ich zvieratko.

Manipulace s osmáky

24. ledna 2010 v 11:50 | Verda → a spool ← |  Savci
Při zacházení se zvířaty je nejdůležitější klid, vystříháme se prudkým pohybům a nadměrného hluku, abychom je nevyděsili. Velmi vhodné je na osmáka mluvit tichým hlasem, snadněji si tak na nás přivykne. Nikdy nepoužíváme při manipulaci kleště ani rukavice. Mláďata a ochočená zvířata bereme do dlaně. Uchopíme je v oblasti předních končetin nebo jej podebereme pod břichem. Pokud je osmák bázlivější nastavíme mu ruku a vyčkáme než si do dlaně vleze sám. Obtížnější bývá manipulace s neochočenými zvířaty. Pro začátek neochočené zvíře nebereme do rukou, nabízíme mu pamlsky a nebává problém zvíře na pamlsek nalákat. Při lákání je vhodné používat nějaký zvuk (pískání, mlaskání). Zvíře si tento zvuk zafixuje a spojí s pamlskem. Postupně se zvířete začneme dotýkat a pokud se nechá pohladit nebo podrbat na bříšku, můžete jej zkusit uchopit. Vždy by jsme měli nechat aktivitu na osmákovi. Budete-li se jej snažit rychle uchopit, vyplašíte jej a mohlo by vás z úleku kousnout. NIKDY nechytejte osmáka za ocas. Osmáci mají vyvinutý ochranný mechanismus, kdy při uchopení za ocásek zvířete dojde k prasknutí kůže na ocasu a jeho svlečení.

( zdroj : symp.cz/osmak-degu )

Morče → Nemoce ( 0.1 )

23. ledna 2010 v 21:49 | Verda → a spool ← |  Savci
Karanténní opatření:
Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, ze zverimexu nebo od chovatele, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro zmenšení rizika přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat, aniž by se objevil nějaký problém. Karanténu bychom ovšem neměli podceňovat, protože jednoho dne při jejím zanedbání může nastat skutečně velmi vážná situace.
Po přinesení morčete domů bychom měli zvíře pozorně prohlédnout. Morče by nemělo mít výtok z očí nebo nosu a v kožíšku se nesmí nacházet holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité. Je třeba všímat si i kvality výkalů a vzhledu moči (např. zda zvíře netrpí průjmy).
Nové zvíře je nejlepší umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete. Mytí rukou před i po manipulaci se zvířaty by mělo být samozřejmostí vždy - chráníte tak sebe i své mazlíčky.
Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karanténě ponechat. Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem (např. Kadox). Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.

( zdroj:www.kralici.cz/Morcata )

Zakrslý Králík → Plemena ( 0.5 )

23. ledna 2010 v 21:40 | Verda → a spool ← |  Savci

Belgický obr albín

Délka těla je 65 cm a více, délka uší cca 19 cm. Hlava i tělo mohutné, silná kostra, masité uši, silné nohy, krk mírně viditelný. Srst bílé barvy, světle červené oči.

( Belgický obr albín )

Zakrslý Králík → Plemena ( 0.4 )

23. ledna 2010 v 21:29 | Verda → a spool ← |  Savci

Angora

Králík se zvláštní dlouhou srstí. Vzhledem ke kůži je postavení chlupů šikmé, jako u normální srsti ostatních králíků, jen pesíky jsou abnormálně dlouhé a zvlněné. Patří mezi dlouhosrstá plemena.

Mírně protažené tělo se silnými středně dlouhými končetinam. Délka uší je 11 - 12 cm, masité, vzpřímené a dobře osrstěné. Srst je velmi hustá a velmi dlouhá, až 6 cm (oproti 3 cm běžného králíka a 1 cm krátkosrstého rexe). Toto plemeno se vyznačuje dlouhými prameny chlupů na uších (tzv. praporky), temeni hlavy (tzv. čelenka), skráních (tzv. licousy) a mohutně obrostlými končetinami (tzv. bačkory). Barva očí je světlečervená, světlemodrá atd. Drápky jsou povětšinou bílé. O srst je potřeba zvláštně pečovat, často vyčesávat a občas stříhat.
( černá )


Galerie → Skotský Náhorní Skot ( 0.1 )

23. ledna 2010 v 13:39 | Verda → a spool ← |  Savci
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com
imagebam.com x imagebam.com x imagebam.com

( naturfoto.cz
upravení v photofiltru - Verda
nahrání na imagebam - Verda
Copy with Icons! )


Potápka roháč

23. ledna 2010 v 11:52 | Kiki → a spool ← |  Potápka roháč
Potápka roháč je v Evropě a v severní Africe největší z potápek. Je proslulá pozoruhodně zkomponovanými zásnubními hrami, skládajícími se mimo jiné ze složitého ritualizovaného pózování, potápění a potřásaná hlavami. Během těchto her vztyčuje nůžky na hlavě a roztahuje péřové laloky na krku. Při plavání na hladině se často dívá do vody, aby objevila rybu a pak se rychle potápí až do hloubky 30 m.Populace potápky roháče se uprostřed 19 století snižovaly, ale pak zase vzrostly díky ochraně a zmnožením uměle vytvářených biotopů jako jsou jámy po těžbě štěrku a písku a rezervoáry vody.


Potápka chocholatá

22. ledna 2010 v 21:17 | Kiki → a spool ← |  Potápka chocholatá
Tato potápka byla poprvé popsána v roce 1974. Je střední velikosti, tělo je černobílé a chocholka na hlavě skořicová a černá, zobák je malý a zaostřený. Zásnubní hry obsahují též unikátní ,,bodání do nebe´´, při němž samec a samice sedí na hladině čelem proti sobě a energeticky kývají hlavou nahoru a dolů. Populace jsou malé a vyskytují se na izolovaných jezerech v odlehlých oblastech Patagonie. Potápky chocholaté přezimují v zálivech podél patagonského pobřeží, dostatečně chráněných před přírodními živly. Mohou být ohrožovány znečišťováním prostředí a rušením během hnízdění.