REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Šimpanz Učenlivý → INFO ←

30. prosince 2009 v 11:59 | Verda → a spool ← |  Savci
Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) je africký lidoop. Společně s bonobem je nejbližším žijícím příbuzným člověka a je mu ze všech primátů nejpodobnější. Srst má tmavou, lysé části těla bývají u některých poddruhů světlé. Dorůstá obvykle výšky 65-95 cm (šimpanz čago kolem 120 cm) a hmotnosti od 44 do 75 kg. Přestože se převážně živí rostlinnou stravou, doplňuje svůj jídelníček o termity, mavence a jiný hmyz. V některých oblastech tvoří část jeho jídelníčku i maso získané lovem (malé antilopy, kočkodani a mláďata paviánů). Samice je březí osm měsíců, rodí jediné mládě. Pohlavně dospělý je po 6-10 letech života.
Nejbližším příbuzným šimpanze učenlivého je bonobo, s nímž tvoří společný rod. Odhaduje se, že oba druhy se oddělily zhruba před 0,8-1,8 miliony let.
Šimpanz učenlivý je intenzivně zkoumaným druhem, velmi zajímavé jsou např. kulturní odlišnosti jednotlivých tlup.

Poddruhy :

Šimpanz učenlivý je rozšířen v rovníkové Africe ve čtyřech poddruzích:
Šimpanz čego, Pan troglodytes troglodytes (Blumenbach, 1775), je rozšířený v Kamerunu, ve Středoafrické republice, v Rovníkové Guineji, v Gabonu a v Západním a Východním Kongu. Jde o nejmohutnější z poddruhů šipmanze. Samci dosrůstají hmotnosti kolem 60 kg, samice přibližně 47 kg, výška se u obou pohybuje ve zpřímené poloze kolem 120 cm. Holé části těla bývají již od mládí tmavé.
šimpanz východní, Pan troglodytes schweinfurthii (Giglioli, 1872), se vyskytuje v Středoafrické republice, v Súdánu, ve Východním Kongu, v Ugandě, Rwandě, Burundi, Tanzanii a v Zambii. Podobně jako u zbývajícíh poddruhů se váha obvykle pohybuje kolem 43, potažmo 33 kg u samců a samic. Holé části těla jsou na rozdíl od šipmanze čego světle zbarvené.
šimpanz hornoguinejský, Pan troglodytes verus (Schwarz, 1929), žije v Guineji, v Mali, v Sieře Leone, v Liberii, na Pobřeží slonoviny, v Ghaně a v Nigerii.
šimpanz nigerijský, Pan troglodytes vellerosus (Gray, 1862), žije v Nigerii a v Kamerunu.
- Takzvaný bilijský šimpanz, o nemž se spekulovalo jako o novém poddruhu, či dokonce druhu šimpanze, je podle genetických analýz poddruhem šimpanze východního.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Na které články se nejvíce těšíš???

O plazech 8.5% (4)
O ptácích 12.8% (6)
O bezobratlích 8.5% (4)
O savcích 17% (8)
O biomech 6.4% (3)
O obojživelnících 4.3% (2)
O rybách 6.4% (3)
Na žádné 2.1% (1)
Nevím 14.9% (7)
Na všechny 19.1% (9)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama