REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Ovoce, zelenina a další pochoutky

27. prosince 2009 v 16:02 |  Zajímavosti o něm
Jak již bylo zmíněno v sekci Krmivo, základem krmné dávky jsou různá semena obilovin a olejnin. Stravu papoušků lze však mnoha způsoby zpestřit. V tomto článku se pokusím přiblížit, co všechno předkládám k tomuto nedostačujícímu minimu. Samozřejmě podstatnou roli představují především různé plody ovoce, zelenina a zelené krmivo.
V podstatě lze zkrmovat vše, co příroda nabízí od časného jara do pozdního podzimu. Každý přídavek obsahuje vitamíny v různých poměrech. Jejich předávkování je narozdíl od uměle vyráběných vitamínových preparátů takřka nemožné. Na pozoru musíme být před jedovatými rostlinami, jejichž seznam naleznete zde.

Brzy po roztání sněhové pokrývky se začíná objevovat smetanka lékařská, kterou rády konzumují všechny druhy, a to listy, stonky a ve velké oblibě i její žluté květy. Nezapomínám na kopřivy, které jako jedny z mála obsahují větší množství velice důležitého vitamínu K, podporujícího normální srážlivost krve. Mí papoušci nemají však kopřivy zrovna v oblibě ale při zamíchání nasekaných listů do vaječné míchanice je přijmou. Obdobné je to i s mrkvovou natí. Naopak na listy hlávkového salátu se ihned slétají.
Přibližně v 1. polovině července (záleží na počasí) se na polích objevují klásky obilovin v mléčné zralosti. V tuto dobu se již zpravidla neprovádí ošetření chemickými postřiky. Jistotu ale dodá propláchnutí klasů pod tekoucí vodou. Z obilovin pěstovaných v našich podmínkách, přichází v úvahu pšenice, ječmen, oves a žitovec (tritikale). O pár týdnů později palice kukuřice.
Ze zahrádky nabízím rajčata, třešně, mrkev (strouhanou), kedluben, červený rybíz, hrušky, jablka, hrách, angrešť, jahody, okurky, meruňky, slívy, hroznové víno a jednou za čas vlašské ořechy. Jejich jádro obsahuje až 60% tuku, proto musí sloužit pouze jako občasný doplněk. Samozřejmě ne všechny druhy toto přijímají. Ovšem senegalci, aratingy, alexandři a penanti zkonzumují bez výhrad prakticky všechnu předloženou zeleninu a ovoce. Přednost ale dávají jahodám, třešním a rybízu, proto nedávám tyto druhy každodenně, aby ptáci přijali i ty méně oblíbené. Po celé léto krmím 2x denně. Ráno nasypu do misek směs suchých, popřípadě klíčených semen a v odpoledních hodinách vyloupané slupky vysypu a předložím to, co jsem právě na zahrádce posbíral.
Do vody také jednou za čas přidávám včelí med. Nutností je jeho rozmíchání ve vlažné vodě, ve studené se nerozpustí. Med podávám i s piškoty, které k sobě lepím jejich rovnou stranou a pak je namočím do vody. V této formě je med pro papoušky opravdovou pochoutkou.
Se střídavými úspěchy jsem se v poslední době pokusil nabídnout tvaroh. Menší druhy jej odmítaly ale alexandři, aratingy ani rosely neodolali. V horkých dnech se tvaroh v miskách velice rychle kazí a musí být brzy odstraněn.
V zimním období není široký sortiment ovoce ani v obchodech, proto jej více nahrazuji uměle vyráběnými vitamínovými preparáty.
V článku jsem se zaměřil hlavně na rostliny a plody rostoucí v naších zahradách a sadech. V obchodech lze zakoupit i ovoce tropické.

Ovoce, zelenina a další pochoutky
Ovoce, zelenina a další pochoutky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama