REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Kakariki červenočelý

26. prosince 2009 v 12:16 | Kiki → a spool ← |  Kakariki červenočelý

Je velice temperamentní a zvědavý papoušek. U chovatelů se tento druh stává poslední dobou velice oblíbeným, a proto patří k nejhojněji zastupovaným papouškům na burzách. Díky jejich zvuku, připomínajícímu kozí mečení, se kakarikům přezdívá koza. Původní zbarvení je zelené. Nyní se vyskytují i strakatí a u chovatelů je asi nejrozšířenější žlutá mutace. Rozlišení pohlaví není těžké. Samec je celkově mohutnější a má hranatější tvar hlavy.
Do mého chovu jsem si pořídil před šesti lety žlutý pár. Za tuto dobu bych kakariki charakterizoval jako velice zajímavé ptáky, pravidelně hnízdící i s vysokými počty vajíček, vhodné pro začátečníky. Spotřeba krmiva je u kakariků, ze všech druhů mou chovaných, nejnižší. Co do misky ráno nasypu, to tam druhý den najdu. Vyloupnou pouze pár semínek od každé zrniny. Všechno si vynahrazují v ovoci (hlavně jablkách) a zeleném krmení, na které se ihned slétají a konzumují jej ve velkém množství během krátké chvíle. Vyšší je spotřeba pitné vody, ve které se často koupou a křídly vybrouzdají téměř všechnu vodu z misek ven.
Kakarikové jsou aktivní hlavně ráno a navečer. Přes polední hodiny se rádi ukrývají do tmavších koutů voliér, kde odpočívají. Chov těchto ptáků je možný i v menších klecích, měli by však mít možnost proletu mimo klec. Z vlastních zkušeností vím, že ho milují.
Pár mám přes léto umístěn v 3 metry dlouhé voliéře, i přesto jsou velice důvěřiví a přibližují se ke mně na velkou blízkost. Při potřebné manipulaci s nimi jsou naopak velice rychlí, obratní a stávají se téměř nepolapitelnými.


Při krmení ponechávám u jejich voliéry pootevřená dvířka, kterými samice pokaždé vylétne do dlouhé krmné chodbičky, kde se mohutně prolétá, a občas sedne i na polici s krmením, kde sleduje, co dělám. I to potvrzuje jejich obrovskou zvědavost. Po nakrmení ptáků v ostatních klecích, stačí jen samici naznačit, že se musí vrátit do své klece a ona tak činí.

Papoušek kakariki pochází z Nového Zélandu. Samce od samice rozlišíte poměrně snadno a to i ve věku mláděte. Samci jsou vetší, mají větší hlavu a široký zobák. Samice jsou drobnější, menší hlava a úzký zobák. Kakarici nejsou hluční a jejich hlas je velmi zajímavý. Často napadně připomíná mečení. Právem se tak někdy říká papouškům kakariki kozy. Bývají to vynikající rodiče, kteří dokáží vykrmit i větší druh.
Kakarik patří k nejživějším papouškům, které jsem kdy viděl. Téměř celý den tráví ve vzduchu létáním z místa na místo. Za letu vydávají velmi zajímavý zvuk popsatelný jako ki-ki-ki-ki a je radost na ně pohledět. Nejvíce se mi na nich líbí obrovský temperament a jejich zvědavost. Kakarici musí být u všeho co se děje. Přestože nejsou ochočení, tak když jim nabídnu nějakou laskominu jsou schopní mi jí brát i z ruky. V případě vystrašení ihned obratně zmizí z dohledu. Papoušek novozelandský tráví také většinu času pobíháním, hrabáním a hledáním laskomin na zemi. Na chov kakariků se tudíž nejvíce hodí voliéra s rostlým drnem. Když jim poskytneme tuto možnost, ihned poznáte, že je kakariki v sedmém nebi...
Také si myslím, že se kakarik nehodí do malé klece. Potřebuje hrabat a velký prostor na své letecké akrobatické kousky. V malé kleci se mu toho nedostává a kakarici můžou trpět na špatné opeření a málo pohybu. Další oblíbenou zábavou papoušků kakariki je šplhání. Po pletivu se pohybují s obrovskou obratností, běhají nahoru a dolu a dobře se zabaví.

V našem chovu se nacházejí hned několik páru tohoto druhu. Chovám je po dvou párech v jedné voliéře. Dva páry mam i ve společné voliéře s andulkami. V období hnízdění se kakarici chovají agresivněji ale jinak spolu vycházejí celkem dobře. V našem chovu se nachází atraktivní žlutá mutace kakariků červenočelých, kteří jsou běžně dostupní a na burzách se jich objevuje velké množství. Hnízdí většinou v teplých měsících, když se jim však přitápí tak hnízdí bez problémů i v zimě. Samice jsou většinou velmi plodné, snáší asi 5 až 9 vajec. Z kterých se po 20 dnech začínají líhnout mláďata. Mláďata se rodí s bílým chmýřím na těle, samice se samcem se o ně starají a po setrvaní 6 týdnů v budce vylétávají ven. Mláďata jsou menší, mají kratší ocas a křídla, červená skvrna na čele je také menši a oči jsou vykulenější a tmavší. Kakarici nechávám hnízdit jen 2x ročně, protože by se samice moc vysilovala. Odchovávají pravidelně a průměrně vyvedou kolem čtyř mladých.

Kakariky krmíme směsí zrnin obsahující slunečnici(žíhanou, bílou a černou), kardi, proso, oves, pohanku a další složky. Na jaře a v létě krmení klíčím. Důležité je také podávání ovoce a zeleniny. Nejoblíbenější jsou hlavně jablka ale kakarici přijímají téměř všechno ať už mrkev, pomeranč, papriku, banán, ananas, sušené ovoce ad. V letních měsících mají k dispozici dostatek zeleného krmení. Po pampelišce a žabinci se jen zapráší.

Tito zvědaví a temperamentní papoušci se nedožívají příliš vysokého věku ale svou zvědavostí si určitě vyslouží zájem každého chovatele.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Barča N. Barča N. | Web | 26. prosince 2009 v 12:21 | Reagovat

Páni,tenhle blog se pěkně rozjel!

2 meditator meditator | Web | 20. června 2015 v 6:09 | Reagovat

pujcky online ihned fulnek :-!

3 palance palance | Web | 21. června 2015 v 2:44 | Reagovat

pujčky před výplatou zdarma :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama