REKONSTRUKCE!!
Doporučené články
Zvol nejmilejší zvíře ► I "němé" tváře znají lásku
---------------------------------------------------------------------

Biom volného oceánu

26. prosince 2009 v 12:50 | Anet → a spool ← |  Biomy
- nejroszsáhlejší biom světa, pokrývá okolo 75% povrchu země. Oceán se rozdělil na 5 částí, na Tichý oceán, Atlantský oceán, Jižní oceán, Indický oceán a Secerní ledový oceán. Jde jen o umělé rozdělení, ve skutečnosti je plocha celistvá. Povrch oceánu je zvrásněn a na mnoha místech vulkanicky a tektonicky aktivní.

Plocha oceánu

Zóny:

Příbřežní zóna:
Může být několik typů, nejčastěji však písčitá nebo skalnatá. Organismy musí být odolné protiznečištění vody v případě písku a proti silnému příboji v případě skal.
Mezi organismy žijící v této zóně se řadí řasy, mlži, plži a menší druhy ryb.
Pelagická zóna:
Jde o tzv. volné nebo otevřené moře. Voda je značně chladnější a právě zde je znát vliv proudů. Ty s sebou přináší plankton, kterým se živí větší ryby, ale i velryby.

Bentická zóna:
Tato zóna se nachází pod pelagickou zónou (až na výjimku hlubin, viz následující odstavec). Dno je tvořeno zejména z usazenin, odumřelých organismů. Voda se ochlazuje s přibývající hloubkou a ubývajícím slunečním světlem. Zástupci organismů jsou mořská tráva, houbovci, sasanky, mořští červi, hvězdice atd.

Hlubinná zóna:
Teplota vody se pohybuje okolo 3 °C. Oceán je dost nasycen kyslíkem ale pod vysokým tlakem a obsahuje málo živin. Organismy zde žijící jsou ve většině případů bakterie, provádějící syntézu z chemických látek z vyvěrajících pramenů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama